Competition

ShortStudentGreekExperimental


Groups

Short 1
Friday 06/11/2020 20:00 - 22:00
Athens Animfest 2020 Online Screenings
Total Duration: 01:56:07

  1. Bound, by Gustavo Arteaga, United Kingdom, 2019, 01:06
  2. Plunge - Short Animation, by David James Holloway, Samuel Lawrence, United Kingdom, 2019, 04:45
  3. Umbilical, by Danski Tang, United States, 2019, 06:53
  4. Magic Dream, by Tomás Welss, Chile, 2019, 11:08
  5. Gym & Goolie, by Tović, Australia, 2019, 05:29
  6. Hansel and Gretel, by Shaun Clark , Magid El-Bushra, United Kingdom, 2019, 05:40
  7. Memory Boxes, by Hamze Bytyci, Germany, 2019, 08:29
  8. ...they only take away the criminals / ...die bringen nur die Verbrecher weg, by Hamze Bytyci, Germany, 2019, 06:10
  9. Homeward, by Shirley Neeman, Israel, 2019, 04:52
  10. Idiot, by Dušan Davidov, Slovakia, 2018, 18:30
  11. Dead Bod, by Shaun Clark, Kim Noce, United Kingdom, 2020, 02:00
  12. I Want / Ich Will, by Anne Isensee, Germany, 2018, 02:00
  13. Tacit Blue, by Wenkai Duan, China, 2019, 09:14
  14. Smile You Deserve It / ابتسم فأنت تستحقها, by Ibrahim Albuainain, Qatar, 2020, 03:50
  15. Once Upon Another, by Chuck George Tsioutsias, United Kingdom, 2019, 01:12
  16. Duodrom, by Basil Vogt, Switzerland, 2019, 08:42
  17. Napo, by Gustavo Ribeiro, Brazil, 2020, 16:07

Short 2
Friday 06/11/2020 22:00 - 00:00
Athens Animfest 2020 Online Screenings
Total Duration: 01:27:36

  1. Lea Porcelain - The Love, by Jakob Schmidt, Germany, 2019, 03:36
  2. Bird / 鳥, by Wu-Ching Chang, Taiwan, 2019, 04:35
  3. Embraces & the Touch of Skin, by Sara koppel, Denmark, 2019, 02:42
  4. The Last Day / Den siste dagen, by Margaret Emdal, Norway, 2019, 06:21
  5. The Eye, by Cenk Koksal, United Kingdom, 2019, 02:54
  6. Flow, by Adriaan Lokman, Netherlands, 2019, 13:43
  7. KIDS, by Michael Frei, Switzerland, 2019, 09:00
  8. Freeze frame, by Soetkin Verstegen, Belgium, 2019, 05:00
  9. Grandad was a romantic., by Maryam Mohajer, United Kingdom, 2019, 04:39
  10. Lost and Found, by Shimon Engel, Ofer Winter, Israel, 2019, 04:07
  11. Gray Body, by Samaneh Shojaei, Iran, 2019, 05:00
  12. The Myth of Dragon`s Mountain / افسانه کوه اژدها, by Asghar Safar, Abbas Jalali Yekta, Iran, 2019, 07:30
  13. Domus, by Delphine Priet-Mahéo, France, 2019, 09:10
  14. Flower and the Girl, by Robin Heap, United Kingdom, 2019, 09:19

Short 3
Saturday 07/11/2020 14:00 - 16:00
Athens Animfest 2020 Online Screenings
Total Duration: 01:54:26

  1. Bach-Hông, by Elsa Duhamel, France, 2019, 18:00
  2. Bela, by Nick Simpson, Australia, 2019, 04:52
  3. Homo erecTattoos, by Tae-woo KIM, Korea, 2020, 08:18
  4. Forest Dental Clinic, by Herian KIM, Korea, 2019, 04:38
  5. Divine Consultants - The Beginning, by Juha FIilin, Finland, 2019, 18:00
  6. Mimi Says No / 米米說不, by Yih-Fen Chou, Taiwan, 2019, 04:46
  7. Rare Bird, by Jack Chakerian, United States, 2019, 16:15
  8. The Witch & the Baby, by Evgenia Golubeva, Russia, 2020, 04:45
  9. Eaten, by Mohsen Rezapour, Iran, Islamic Republic of, 2019, 07:20
  10. Blind Date, by Camiel Schouwenaar, Netherlands, 2019, 02:15
  11. New Year, by Rory Waudby-Tolley, Diana Gradinaru, United Kingdom, 2019, 09:03
  12. THE LIBERTARIAN / EL LIBERTARIO, by Eugenio Gómez Borrero, Colombia, 2019, 16:14

Short 4
Saturday 07/11/2020 16:00 - 18:00
Athens Animfest 2020 Online Screenings
Total Duration: 01:42:08

  1. Luz, by John Banana, France, 2019, 07:30
  2. Cracks in the Pavement / Entre Baldosas, by Nicolas Conte, Argentina, 2019, 08:52
  3. Pace, by Kai Stänicke, Germany, 2019, 11:34
  4. Flesh / Carne, by Camila Kater, Brazil, 2019, 12:12
  5. Souvenir, by Cristina Vilches Estella, Paloma Canonica, Spain, 2020, 13:30
  6. The Butterfly, by Noel Clarke, United Kingdom, 2019, 11:16
  7. Divinity / Malakout, by Farnoosh Abedi, Iran, 2019, 11:05
  8. The Present / 선물, by Jihye Jung, Korea, 2019, 06:15
  9. A dog by your side, by Selina Wagner, United Kingdom, 2019, 02:04
  10. Fantasmia, by Luise Fiedler, Germany, 2019, 07:20
  11. A Barber in a Bald Town, by Bo-kyung SUNG, Korea, 2019, 10:30

Short 5
Saturday 07/11/2020 18:00 - 20:00
Athens Animfest 2020 Online Screenings
Total Duration: 01:48:52

  1. Peace, by Dimitar Dimitrov, Bulgaria, 2019, 06:00
  2. IRON ME / REPASSE-MOI, by Ivan Rabbiosi, France, 2019, 09:47
  3. Listen Papa!, by Olga Poliektova, Tatiana Poliektova, Russia, 2019, 13:00
  4. CREATIVE EVOLUTION / 創造的進化, by Song Yungsung, Japan, 2019, 05:00
  5. Hungry, by Yaou Chen, United States, 2019, 02:39
  6. Bellzebub, by Cesar Diaz Melendez and Isabel de la Torre, Spain, 2020, 01:44
  7. Code, by Xinyue Song, United States, 2019, 03:42
  8. The box / La boite, by Marie-Pierre Hauwelle, France, 2019, 11:07
  9. Deluxe Motion / Mouvement Deluxe, by Mathieu Handfield, Canada, 2019, 08:25
  10. Matches, by Géza M. Tóth, Hungary, 2019, 11:25
  11. Tales of the Unknown, by Jaime Maestro, Spain, 2018, 02:28
  12. Fox Boy, by Do-Yeon TAK, Korea, 2018, 11:45
  13. GALAPAGOS, by HUR Bum-wook, Korea, Republic of, 2019, 15:00
  14. Mascot, by LEEHA KIM, Korea, Republic of, 2019, 06:50

Short 6
Saturday 07/11/2020 20:00 - 22:00
Athens Animfest 2020 Online Screenings
Total Duration: 01:42:51

  1. Each Other / Yek Digar, by Sarah Tabibzadeh, Iran, 2019, 15:57
  2. Albert&Josephine, by Tomasz Wełna, Poland, 2019, 07:15
  3. The One who Crossed the Sea / Der übers Meer kam, by Jonas Riemer, Germany, 2020, 09:34
  4. MINOTAUR / MINOTAURO, by ENRIQUE DIEGO, Spain, 2019, 08:33
  5. The peculiar crime of Oddball Mr. Jay / O peculiar crime do estranho Sr. Jacinto, by Bruno Caetano, Portugal, 2019, 10:50
  6. Windshriek / Hurlevent, by Frédéric Doazan, France, 2019, 06:23
  7. Metamorphosis, by Carla Pereira & Juanfran Jacinto, Spain, 2019, 10:35
  8. Five / Fuenf, by Peter Kaboth, Germany, 2019, 06:55
  9. Incidents - Way home / Hemväg, by Jessica Laurén, Sweden, 2019, 07:23
  10. Dragon Recipes / ΔΡΑΚΟΜΑΓΕΙΡΕΜΑΤΑ, by Maria Pavlou, Cyprus, 2019, 07:12
  11. The Grass is Always Greener When it isn't Covered in Chocolate, by Hala Alhomoud, Kuwait, 2019, 09:48
  12. Queerer Than Thou, by Kate Jessop, United Kingdom, 2019, 02:26

Short 7
Sunday 08/11/2020 16:00 - 18:00
Athens Animfest 2020 Online Screenings
Total Duration: 01:54:13

  1. MORE THAN JUST A SQUARE, by CHINGYU YANG, Taiwan, 2019, 10:16
  2. Foreign Exchange, by Corrie Francis Parks, United States of America, 2019, 05:45
  3. Om Nom Nom…, by Minato Matsuda, Haruna Ueno, Tomoko Taiga, Japan, 2019, 03:16
  4. Little Grey Wolfy. Summer Party / Den Vesle Grå Ulven. Sommerfest, by Natalia Malykhina, Norway, 2019, 06:33
  5. Ramsey, by Howard James Fyvie, South Africa, 2019, 11:00
  6. Drip, by Jake Mansbridge, United Kingdom, 2019, 03:08
  7. perpetuate, by Stephan Larson, United States of America, 2019, 04:34
  8. Hipposterous, by John T. Hill, United States of America, 2019, 03:22
  9. Abe's Story, by Adam H Stewart, Ireland, 2019, 12:21
  10. Song Sparrow, by Farzaneh Omidvarnia, Denmark, 2019, 11:43
  11. Dark Room, by Pedro Allevato, United Kingdom, 2019, 03:40
  12. Monster, by Vesela Yotseva, Bulgaria, 2019, 08:17
  13. Guster, by John C Kelley, United States, 2018, 04:23
  14. Mangi Meli Remains, by Konradin Kunze, Germany, 2019, 12:00
  15. Purpleboy, by Alexandre Siqueira, Portugal, 2019, 13:55

Short 8
Sunday 08/11/2020 18:00 - 20:00
Athens Animfest 2020 Online Screenings
Total Duration: 01:56:11

  1. Me, a Monster?, by Belinda Bonan, Spain, 2020, 06:15
  2. Who are you? / ¿Y Usted, Quién Es?, by Julio Pot, Chile, 2018, 13:21
  3. Iktamuli, by Anne-Christin Plate, Germany, 2019, 05:30
  4. Passage / Prelazak, by Igor Coric, Serbia and Montenegro, 2019, 06:50
  5. The Tree of Lost Souls / El árbol de las almas perdidas, by Laura Zamora, Spain, 2019, 15:00
  6. The Music Box, by Joe Chang, Canada, 2019, 11:29
  7. Gum and Sauce Go to Skill School, by Chadwick Whitehead, United States of America, 2019, 04:05
  8. companionship, by engi mahmoud, Egypt, 2019, 04:59
  9. Winter / 冬, by 余國東, China, 2019, 08:00
  10. Constructive Interference, Mon Ami, by John Akre, United States of America, 2019, 03:20
  11. Castle, by Ryotaro Miyajima, Japan, 2019, 05:00
  12. Inside Blue / 藍色獨白, by Yi-Chien Chen, Taiwan, 2019, 05:51
  13. Monsters In The Dark, by Apollonia Thomaier, United States, 2019, 06:02
  14. Pointless, by Heidi Stokes, United Kingdom, 2019, 08:35
  15. Crossing, by Arvind Singh Jeena, Nikhita Prabhudesai, India, 2019, 06:14
  16. eadem cutis: the same skin / eadem cutis: dieselbe haut, by Nina Hopf, Germany, 2019, 05:40

Short 9
Sunday 08/11/2020 20:00 - 22:00
Athens Animfest 2020 Online Screenings
Total Duration: 01:59:12

  1. Waltz, by Mari Miyazawa, Japan, 2019, 14:10
  2. INTRODUCING LIBROPHILEAS / Predstavljanje Knjigoljuba, by Ivica Valentić, Croatia, 2019, 17:20
  3. Roses in the Night, by Pencho Kunchev, Bulgaria, 2018, 11:06
  4. King Weeper and Uncle Tickleton / Цар Плаксій та Лоскотон / Tsar Plaksiy ta Loskoton, by Andrian Sakhaltuiev, Ukraine, 2019, 11:40
  5. Clotilda and the Wyvern, by Edward Barocela, United States of America, 2019, 29:57
  6. No comment / Без коментар, by Vera Doneva, Bulgaria, 2019, 17:00
  7. METEOR Genesis, by Quentin Dognon, France, 2019, 14:13
  8. Blue and Curt, by Jesse Cote, Canada, 2019, 01:16
  9. Stephanie, by Corrinne James, United States of America, 2019, 02:30

Short 10
Sunday 08/11/2020 22:00 - 00:00
Athens Animfest 2020 Online Screenings
Total Duration: 01:55:36

  1. Intermission Expedition, by Wiep Teeuwisse, Netherlands, 2019, 08:21
  2. The Flood Is Coming, by Gabriel Böhmer, United Kingdom, 2018, 08:57
  3. 2001 Sparks in the Dark / 2001 Destellos en la oscuridad, by Pedro González Bermúdez, Spain, 2018, 20:23
  4. I'll call you later, by maria scutaru, Romania, 2020, 01:00
  5. Drive / Pulsion, by Pedro Casavecchia, Argentina, 2019, 06:57
  6. shadowland, by bellopropello, Switzerland, 2019, 13:50
  7. The Unusual Bath of Mister Otmar, by Niko Radas, Croatia, 2019, 14:53
  8. ARCH-RIVAL / 最强对手, by LIU QIANG, China, 2019, 05:00
  9. The Snake Prince / Le Prince Serpent, by Fabrice Luang-Vija, Anna Khmelevskaya, France, 2019, 30:00
  10. Mimi Meets Books / Chinese, by Yih-Fen Chou, Taiwan, 2019, 06:15

Student 1
Friday 06/11/2020 18:00 - 20:00
Athens Animfest 2020 Online Screenings
Total Duration: 01:45:39

  1. Who Brings Chocolate Jam?, by Nahee Jang, Korea, 2020, 03:03
  2. SeeYa, by Myeong-won SONG, Korea, 2020, 04:00
  3. Trauma, by Yuzin JANG, Korea, 2019, 04:40
  4. 300 g/m2, by Kamila Kučíková, Estonia, 2018, 05:33
  5. Layers, by Mariel Alejandra Buenfil Blazquez, Estonia, 2019, 06:30
  6. Vibration, by Sofiya Ilieva, Estonia, 2019, 02:53
  7. Cante, by Teresa Baroet, Estonia, 2019, 05:00
  8. Aurora, by Ingrid Pucci, Estonia, 2019, 02:08
  9. Food Chain / Toiduahel, by Liis Kokk, Mari Kivi, Estonia, 2018, 08:30
  10. 2.3 x2.6 x 3.2, by Jiaqi Wang, China, 2019, 03:47
  11. African Sonata, by Kieran Firth-Bernard, United Kingdom, 2019, 01:52
  12. The Midnight Marionette, by Joshua Diabo, United States, 2019, 03:06
  13. Wandaland, by Richard Noble, United Kingdom, 2019, 06:05
  14. Kindled, by Natasha Bishop, New Zealand, 2019, 03:27
  15. Thoughts on Self Love, by Romee van der Schoot, Netherlands, 2019, 02:30
  16. Nestor, by João Gonzalez, United Kingdom, 2019, 05:59
  17. Twinless, by Sapir Danan, Ronalee Israel, Israel, 2019, 06:20
  18. The Fox of the Palmgrove / Panangaatu Nari, by Divakar SK, India, 2019, 08:56
  19. Beyond The Moon / 달을 넘어서, by JIYONG HYONG, SEOYOUNG CHO, Korea, 2020, 07:00
  20. Father / Πατέρας, by Apollonia Xylouris, Australia, 2019, 03:44
  21. One Slimy Story, by Assile Blaibel, France, 2020, 04:39
  22. MicroAnimations, by Edward Morin, United States of America, 2019, 02:10
  23. Carded, by Edward Morin, Not Specified, 2019, 03:47

Student 2
Saturday 07/11/2020 10:00 - 12:00
Athens Animfest 2020 Online Screenings
Total Duration: 01:51:07

  1. Onsen, by Carlotta Bourdonnais, Thibaud Garrigos, Carla Gharbi, Bastien Hamidi, Linda Neang, Lucas Planchon., France, 2019, 06:12
  2. Love is in the Hair, by Clorinde Fesentieu, Jonathan Beaudry, Jordan Francfort, Mathias Borie, Manon Fournié, Isaure Thouvenot, France, 2019, 05:53
  3. Lion, by Mélissa Fournier, Gaïanka Martinet, Coline Mesplou, Pauline Toutain, Thierry Hav, Amélie Goursat, France, 2019, 06:42
  4. Frou-Frou, by Laëtitia Caillet, Marie Caillez, Andréa Daviaud, Nathan Prunier, Chloé Talle., France, 2019, 05:26
  5. Firmament, by Adrien Fraysse, Anthony Feuillet, Johanne Baron, Laura Lévêque, Philip Gouillon, Thomas Delariviere., France, 2019, 06:17
  6. Familiars, by Oscar Langevin, Alexandre Aroul, Jonathan Lamie, Maxence Chotard, Adrien Corneille, Alexia Stocky., France, 2019, 06:24
  7. Fais de beaux rêves, by Edouard Castel, Benjamin Estienne, Manon Debray, Théo Richardeau, Tifenn Terese, Akram Tnacheri., France, 2019, 06:09
  8. Eugene, by Vincent Bèges, Marie Calvo, Kévin Barres, Ambre Prouvost, Camille Laluque, Johan Berges, Suzanne Hardy., Not Specified, 2019, 05:06
  9. Behind the Beast, by Cédric Chauzy, Steve Dato, Linda Dussine, Christophe Labrousse, Thibaud Lafond, Fabrice Vecchini., France, 2019, 06:38
  10. Alter Ego, by Fanny Clause, Terence Farlot, Mateo Nicolas, Mahalia Ratabouil, Zoé Saumade, Paméla Theil., France, 2019, 04:38
  11. 1,2,3 Pas Soleil, by Mélissa Hachid, Julie Hervé, Pauline Jan, Marianne Leflond, Anaïs Lejay, Laura Loze., France, 2019, 05:20
  12. Comme un Ours, by Hamid Ayad, Louis Radanne, Vianney Palierne, Maxime Lemane, Florian Petiteau, France, 2019, 06:30
  13. Avec le Do de la Cuillère, by Laurent Wassouf, Clément Crosnier, Edgard Cros, Theoline Chapas, Nolwenn Pétereau, Nedellec Anouk, Lucas Ancel, France, 2019, 05:30
  14. Fête de Famille, by Amandine Maygnan, Annie Carrel, Elisa Curau, Kévin Cadars, Nicolas Roland, Pauline Obin, Théophile Calloix, France, 2019, 06:30
  15. Oeil pour Oeil, by Thomas Boileau, Alan Guimont, Robin Courtoise, Mathieu Lecroq, Malcom Hunt, François Briantais, France, 2019, 05:28
  16. Bardo / Hungarian, by Fiorella Spitzer, Hungary, 2019, 05:00
  17. SIGH, by Vlad Bolgarin, Moldova, Republic of, 2019, 15:00
  18. Godspeed, by Sunny Wai Yan Chan, United States of America, 2019, 02:24

Student 3
Saturday 07/11/2020 12:00 - 14:00
Athens Animfest 2020 Online Screenings
Total Duration: 01:41:09

  1. St. Moritz, by Joseph Balaclav, Raz Sonnenfeld, Israel, 2019, 06:02
  2. Cazando Gamusinos, by Silvia Mañes Velasco, Spain, 2019, 05:27
  3. A Quack Too Far, by Melissa Culhane, Ireland, 2019, 03:19
  4. Swing in the Sky, by Daniel Arriaga, Spain, 2019, 05:38
  5. Curves, by Ane Escudero, Spain, 2019, 04:40
  6. IHR, by Amélie Cochet, Louis Möhrle, Switzerland, 2019, 06:10
  7. Fruity, by Selwin Vervoort, Netherlands, 2019, 01:12
  8. Unraveled, by Isabel Emily Katherine Wiegand, Asil Atay, Arden Colley, Kellie Fay, Spain, 2019, 03:39
  9. Flap, by Jessica Gallaher, United States of America, 2019, 03:15
  10. Hidden, by Karen Phillips, United States of America, 2019, 03:27
  11. The Castores Union, by Christopher Fairfax, United States of America, 2019, 01:46
  12. Combing / Šukavimas, by Eglė Mameniškytė, Lithuania, 2019, 05:11
  13. Strong Independent Space, by Dominik Krakowiak, Poland, 2018, 10:37
  14. Di-cake, by Lam Lo, United Kingdom, 2019, 02:34
  15. Pei's Morocco Vlog, by FangLing Pei, China, 2019, 03:09
  16. I Want a Sun in my Pocket, by Laui Laessa, Canada, 2019, 04:18
  17. Internet explorer, by Willem Stessens, Belgium, 2019, 14:50
  18. A lantern in the night, by Fantine Chareyre, Victorien De Cozar, Clara Gacoin, Laura Javel, Emma Malric, Déborah Morali, Maxime Ponsart., France, 2019, 05:49
  19. Skid, by Valentin David, Axel Diaz, Clément Feuillet, Damien Gustin, Morgane Le Disez, Florian Rigollet., France, 2019, 04:31
  20. Senses, by Chloé Barbet, Thomas Caputo, Léonie Clément, Bruno Crapanzano, Manon Crouzet, Solene Gaudu., France, 2019, 05:35

Student 4
Sunday 08/11/2020 10:00 - 12:00
Athens Animfest 2020 Online Screenings
Total Duration: 01:40:08

  1. Le Bruit du Saké, by Thaïs SARTORIUS, France, 2019, 04:14
  2. La Fièvre au Soleil, by Marie DEBOISSY, France, 2019, 04:45
  3. Des tout petits riens, by Raphaël JOUZEAU, France, 2019, 05:22
  4. here between us / aqui entre nós, by Rita Castro, Belgium, 2019, 03:31
  5. Inside me, by Maria Trigo Teixeira, Germany, 2019, 05:14
  6. In Passing / 風不太冷, by Esther Cheung, Canada, 2019, 04:08
  7. Abstract Principles, by Edward Morin, United States, 2019, 02:23
  8. rotoNature, by Edward Morin, United States, 2019, 02:25
  9. VANDALS, by Suzie Kang, United States of America, 2019, 06:05
  10. The Fourth Trimester, by Phoebe McCaughley, United Kingdom, 2019, 02:23
  11. Blieschow, by Christoph Sarow, Germany, 2019, 09:38
  12. Debris, by kaide wang, United Kingdom, 2018, 03:17
  13. Kaeru, by Denise Chan, United States, 2019, 05:36
  14. Static, by Zoe Huddleston, United States, 2019, 01:40
  15. The Bear Hunter / なめとこ山, by Sayaka Hara, United Kingdom, 2019, 07:27
  16. PIT STOP, by Mikail Ekiz, United States of America, 2019, 03:55
  17. TECHNO, by Atanas Filipov, Bulgaria, 2019, 03:41
  18. Critical Update, by Brogan Jones, United Kingdom, 2019, 05:49
  19. Misguided, by Sanghyun Kim, United States, 2019, 02:26
  20. Sound Holds the Distance Travelled, by Gareth Gowran, Ireland, 2018, 03:24
  21. 10 Meter, by Erik Waeijen, Netherlands, 2019, 01:06
  22. Soma, by Sandra Jovanovska, Slovenia, 2019, 09:05
  23. That House, by Jessica Xu, United States of America, 2019, 02:34

Student 5
Sunday 08/11/2020 12:00 - 14:00
Athens Animfest 2020 Online Screenings
Total Duration: 01:50:39

  1. The Bird God, by Nadia Kal and Yoel Simhovitch, Israel, 2019, 03:20
  2. Cleaning in Progress, by Grant Holden, United Kingdom, 2018, 06:30
  3. Balance, by Timothée Crabbé, Belgium, 2019, 07:02
  4. Gunpowder, by Romane Faure, Nathanael Perron, Léa Detrain, Benoît de Geyer d'Orth, Pei-Hsuan Lin, Anne-Lise Kubiak, France, 2019, 05:30
  5. o28, by Otalia Caussé, Geoffroy Collin, Louise Grardel, Antoine Marchand, Robin Merle, Fabien Meyran, France, 2019, 05:18
  6. The Lifeguard, by Cécile Mercier, Milena Blin, Clémentine Lecluse, Iris Stanley, Ming-Yang Zhao, Rohan Kotnis, Charlotte Humbert, France, 2019, 05:09
  7. Black Lead / Mine de Plomb, by Arthur Valter, Robin Delmond, Fanny Lambert, Lino Talfer, Noémie Six, Théo Emsellem, France, 2019, 06:27
  8. Florian, by Keshav Abrol, Lucas Londoño-Clayton, Pavel Loparev, Alicia Velasco, Spain, 2019, 03:47
  9. Playing at the sea / Jeux à la mer, by Sacha Brauner, Belgium, 2019, 07:25
  10. Slugde / Slib, by Janne VAN WOENSEL KOOY, Belgium, 2019, 02:30
  11. The Hunt / Lov, by Jovan Rakić, Serbia and Montenegro, 2019, 07:52
  12. Small talk / Parler de la pluie et du beau temps, by Geertrui De Vijlder, Belgium, 2019, 04:35
  13. Black Sheep Boy, by James MOLLE, France, 2019, 14:57
  14. Déjeuner sur l'herbe, by Jocelyn CHARLES, Jules BOURGÈS, Nathan HARBONN-VIAUD, Pierre ROUGEMONT, France, 2019, 07:30
  15. Modern Man, by Victoria GRENIER, France, 2019, 02:43
  16. The Garden, by Uxue García, Marina Bordona, Daniel Arriaga, Charles Thorpe, Sergio Delgado, Marina Alonso, Spain, 2019, 08:05
  17. Pour une poignée de Caramels, by Nghia BUI TRUNG, Clara DULAUT, Martin FETTUCIARI, Nikita GAVARD NOYER, Bérenger GUILBAULT, Timothée MARON, Ugo MASUTTI, France, 2019, 05:56
  18. In Her Boots, by Kathrin Steinbacher, United Kingdom, 2019, 06:03

Student 6
Sunday 08/11/2020 14:00 - 16:00
Athens Animfest 2020 Online Screenings
Total Duration: 01:50:46

  1. Marie Boudin, by Margot Barbé, France, 2019, 09:32
  2. A Poem in Bamboo / 竹間詞, by Chun Yao Chang, Xufei Wu, United States of America, 2019, 04:32
  3. Good Intentions, by Anna Mantzaris, United Kingdom, 2018, 08:35
  4. Her Head / Hänen päänsä, by Emma Louhivuori, Finland, 2019, 07:00
  5. Daughter / Dcera, by Daria Kashcheeva, Czech Republic, 2019, 14:55
  6. Home Away 3000, by Héloïse Pétel et Philippe Baranzini, France, 2018, 11:17
  7. The Light / Светлост, by Goran Rakić, Serbia and Montenegro, 2019, 08:54
  8. Lifetime, by Ramón Mascarós, Carlos Escutia, Spain, 2019, 10:24
  9. The Steppes of Khazar, by Sofiia Melnyk, Germany, 2019, 06:49
  10. Modern Babel / 摩登超市, by Zhao Lin, China, 2019, 11:15
  11. Overnight, by Leon Aksin, Croatia, 2019, 03:37
  12. Escape Velocity / Szökési sebesség, by Tamás Rebák, Hungary, 2019, 07:43
  13. Sweet Sweat, by Jung Hyun Kim, Estonia, 2018, 06:13

Experimental 1
Friday 06/11/2020 14:00 - 16:00
Athens Animfest 2020 Online Screenings
Total Duration: 01:45:11

  1. Digits of Pi, by Tom Bessoir, United States of America, 2019, 03:14
  2. No body, by Haemin Ko, United Kingdom, 2019, 04:33
  3. WIND, by Dana Sink, United States, 2019, 01:53
  4. On Color / Renk Üzerine, by Hüseyin Mert Erverdi, Turkey, 2019, 02:38
  5. Disintegrants, by John Harlan Norris, Britt King, United States of America, 2018, 05:38
  6. Floating World – Life 1.0, by Dénes Ruzsa, Fruzsina Spitzer, Hungary, 2019, 03:48
  7. A Ghost Eats Mud on the Mountain, by Richard Forbes-Hamilton, United Kingdom, 2018, 26:29
  8. An Etude, by Sal Cooper, Australia, 2019, 02:49
  9. Back and Forth, by Lisa Foster, Belgium, 2018, 04:26
  10. Xylem, by Michael Hughes, United Kingdom, 2019, 05:26
  11. Inked Folds, by Eunmi Kang, Korea, 2019, 02:04
  12. Juana Molina - Paraguaya Punk, by Dante Zaballa, Argentina, 2019, 02:16
  13. Clap-Stamp-Clap, by Eunmi Kang, Korea, 2019, 02:22
  14. PRELUDE, by Rick Niebe, Italy, 2019, 01:00
  15. Falafel Cart, by Abdullah Al-Wazzan, Kuwait, 2019, 14:03
  16. Confessions of a Whittler, by Sarvshrest Singh, United States, 2019, 04:22
  17. Playing Planet, by JIAYI WANG, China, 2019, 14:50
  18. Soft Life, by Jack Sachs, Hong Kong, 2019, 03:20

Experimental 2
Friday 06/11/2020 16:00 - 18:00
Athens Animfest 2020 Online Screenings
Total Duration: 01:48:53

  1. MATE, by Chaerin Im, United States of America, 2019, 04:24
  2. Victory, by Valentina Ferrandes, United Kingdom, 2019, 07:38
  3. Time o´ the Signs, by Reinhold Bidner, Austria, 2019, 08:36
  4. Urban Sphinx / Esfinge urbana, by Maria Lorenzo, Spain, 2020, 04:53
  5. Arrival of Your Life / あなたの人生の到着, by Kenta Nomura, Japan, 2018, 06:46
  6. Transparent, the world is., by Yuri Muraoka, Japan, 2019, 07:18
  7. Lickalike, by Rebecca Blöcher, Germany, 2019, 08:00
  8. O Hunter Heart, by Carla MacKinnon, United Kingdom, 2018, 07:07
  9. Uriel, by Jing Wang, Harvey Goldman, United States of America, 2018, 05:42
  10. The Flying Fish, by Murat Sayginer, Turkey, 2019, 21:22
  11. The Gods Of Tiny Things, by DEBORAH KELLY, Australia, 2019, 05:22
  12. Candy Shop, by Patrick Smith, United States of America, 2019, 02:10
  13. Worms 'n Holes: A film not about science, by Jeremy Speed Schwartz, United States, 2019, 01:00
  14. Punto Agitato, by Celia Eid, Pierre-Stéphane Meugé, France, 2019, 11:17
  15. Jealousy, by Kimberly Burleigh, United States, 2020, 07:18

Greek competition
Saturday 07/11/2020 22:00 - 00:00
Athens Animfest 2020 Online Screenings
Total Duration: 01:32:15

  1. A different Nutcracker suite / Ένας Αλλιώτικος Καρυοθραύστης σουίτα, by Yiorgos Molvalis, Greece, 2018, 25:54
  2. From I to US. / Απο το εγώ στο εμείς, by Day centre Ariadni- Service Users with Mental illness, Greece, 2019, 05:58
  3. Heatwave, by Fokion Xenos, Greece, 2019, 07:14
  4. Chick 'N' Fox, by Paraskevi Koutalou, Greece, 2019, 02:17
  5. in&out, by martha gogakou, Greece, 2018, 04:01
  6. Red Lion, by Olivia Hadjiioannou, Greece, 2019, 05:22
  7. 273 days from today, by Konstantinos Vachlas, Greece, 2019, 11:38
  8. Eyes Bleeding Amber, by Chris Angelis, Greece, 2019, 10:51
  9. Lily Girl / Το Κορίτσι με τα Κρίνα, by Demetrios Poursanidis, Greece, 2019, 08:08
  10. One Day One Fly, by Correct Creative Productions IKE, Greece, 2019, 06:22
  11. Soup, by Panagiotis Charalampous, Greece, 2019, 04:30

Back

Javascript must be enabled to continue!