Competition

ShortStudentExperimental


STUDENT - Programme 1

Greek Film Archive
Thursday 7th April, 2016, 18:10-20:00 / Saturday 9th April, 2016, 20:10-22:00 / Monday 11th April, 2016, 18:10-24:00 / Tuesaday 12th April, 2016, 20:10-22:00

 

01. THE BIG-HEADED BOY by Nelson Fernandes, Portugal 2015, 9’

02. STOCKHOLM 6 by Magnus Lenneskog, UK 2015, 9’

03. CAGE by Peng Peng Du, UK 2015, 4’

04. DREAMCAUGH by Cetner Natasza, UK 2015, 3’

05. ROCKPOOL by Pablo Zinser, Germany 2014, 3’

06. IN OTHER WORDS by Tal Kantor, Israel 2015, 6’

07. MINUET FOR A DISAPPEARANCE by Maaman Rezaee, USA 2014, 6’

08. UNDER THE SMALL SUN by Tal Kantor & Shahar Davis, Israel 2015, 6’ 15’’

09. HEAD by Stav Levi, Israel 2015, 4’ 20’’

10. PUZZLE by Stav Levi, Israel 2015, 3’ 20’’

11. GOOD MORNING by Heta Okkonen, Finland 2015, 1’ 27’’

12. RRRING RRRING! by Thomas Kneffel, Germany 2015, 6’ 20’’

13. ALL TRUISH by Mina Mir, USA 2014, 2’ 37’’

14. CHAINS by Sung Hannah & Han Jun Young, USA 2015, 2’ 19’’

15. DAVID MILLS by Pimentel Jeric & Nico Del Giudice, USA 2015, 3’ 05’’

16. SEASON by Okuno Manabu, USA 2015, 1’ 20’’

17. ZOE by Chi Hyun Lee, USA 2015, 1’ 21’’

18. FULFILAMENT by Rhiannon Evans, UK 2015, 7’ 33’’

19. EL SEÑOR XOLOTL by Saima Lahtinen, Finland 2016, 5’ 14’’

20. BIRD’S HEART by Pavlos Prantsidis, Greece 2015, 10’

21. SMOKE by Martina Latini, UK 2016, 1’ 30’’

22. RUBEN LEAVES by Frederic Siegel, Switzerland 2015, 5’


STUDENT - Programme 2

Greek Film Archive
Thursday 7th April, 2016, 20:10-22:00 / Friday 8th April, 2016, 18:10-20:00 / Tuesday 12th April, 2016, 18:10-20:00 / Wednesdayay 11th Aprili, 2016, 18:10-20:00

 

01. THE SEXUAL PRACTICE OF TREES by Joshua Tuthill, USA 2015, 8’ 16’’

02. AROMANTIC TEA by Danielle Bethel, UK 2015, 3’ 36’’

03. MAKING TRACKS by Jon Gransden 2'51'' 2015 UK 2015, 2’ 51’’

04. MORNING SONG by Rosemary Andrews, UK 2015, 3’ 56’’

05. NO ADDED PRESERVATIVES by Heather Duvalle, UK 2015, 3’ 13’’

06. QUESTFACTOR by Andrew Stevens, UK 2015, 4’ 02’’

07. RIFLESSO by Alice Guzzo, UK 2015, 4’ 59’’

08. SIMULATOR by Ed Smith, UK 2015, 4’ 42’’

09. THE SCARECROW by Victoria Bugett, UK 2015, 3’ 50’’

10. THAT’S HOW IT WAS by Joana Nogueira & Patrícia Rodrigues, Portugal 2015, 12’ 58’’

11. THE MUSICAL DRAGON by Camille Müller, Switzerland 2015, 8’ 26’’

12. GAME OS SENSES Wojciech Warzywoda, Poland 2014, 3’ 42’’

13. TALES OF FISH AND LIES by Pantelis Paradisis, Greece 2015, 7’

14. IVAN'S NEED by Veronica Montaño & Manuela Leuenberger & Lukas Suter, Switzerland 2015, 6’ 20’’

15. FLIRT by Rahel Gerber, Switzerland 2015, 5’ 31’’

16. IS IT JUST ME? by Jamie Kendall, UK 2015, 5’ 30’’

17. TORO by Pola Kazak, Czech Republic 2015, 5’ 02’’

18. MY SEASHELL MEMORY by Yanlai Chen, UK 2015, 10’


STUDENT - Programme 3

Friday 8th April, 2016, 20:10-22:00 / Saturday 9th April, 2016, 18:10-20:00 / Monday 11th April, 2016, 20:10-20:00 / Wednesday 13th Aprili, 2016, 18:10-20:00

 

01. RADIOWAVE by Miyajima Ryotaro, Japan 2016, 3’ 09’’

02. PAUL by Peter Anlauf, Germany 2016, 4’

03. HALLUX by Henning Thomas, Germany 2016, 10’ 27’’

04. POKEY POKEY by Jake Zhang, USA 2015, 7’ 12’’

05. DISTANCE by Sammy Jo Tawn, UK 2015, 7’ 58’’

06. SCENT OF GERANIUM by Naghmeh Farzaneh, USA 2016, 4’ 41’’

07. LIKE A PARROT by Rohit Asokan, India 2015, 2’ 11’’

08. FIRST SNOW by Lenka Ivancikova, Czech Republic 2015, 13’ 34’’

09. OBSOLESCENCE by Andrea Cristini, Italy 2015, 2’ 48’’

10. I COULD EAT A HORSE by Jake Hovell, UK 2015, 4’ 30’’

11. SLEEPWALKERS by Altea Claveras, UK 2015, 1’ 38’’

12. THE WOMAN & EARTH SERIES by Rosanna Wan, UK 2015, 7’ 42’’

13. RABBIT BLOOD by Yagmur Altan, Turkey 2016, 4’ 36’’

14. FARAWELL by Yu Cheng-Chu, Taiwan 2015, 3’ 58’’

15. THE SWIRL OF LIFE by Alexandra Karamisaris, France 2014, 2’ 29’’

16. BREATH by Ma-Eum Ko, Korea 2015, 2’ 37’’

17. AT THE END OF A DAY by Lilli Krõõt Repnau, Estonia 2015, 3’ 33’’

18. FORGIVENESS by Irani Rima, Lebanon 2015, 12’ 38’’

19. KNOCKED DOWN by Pepe Gomez, UK 2015, 2’ 50’’


STUDENT - Programme 4

Greek Film Archive
Sunday 10th April, 2016, 22:10-0

 

01. THE BLUE AND THE BEYOND by Youri Dekker, USA 2015, 9’ 36’’

02. WHOLE by Verena Klinger & Robert Banning, Germany 2014, 8’

03. THE BRIGHT SIDE by Kesley Ryan, USA 2015, 1' 45''

04. LIKE DAD by Jiyeon Jung, USA / Korea 2014, 3’ 42’’

05. LIGHTS IN THE ATTIC by Cynthia Isioma Osaseri, USA 2015, 2’ 35’’

06. HELIUM / Hel, by Damian Krakowiak, Poland 2015, 5’

07. DRACULA IN SUMMER by Davide Benvenuti, Singapore 2015, 36’’

08. DÉBOULÉ by Sophie Pastorello, France 2015, 3’ 44’’

09. BYE, COMET by Sang Mok Song, Korea 2015, 7’ 39’’

10. BLUE HONEY / Miel Bleu, by Constance Joliff, Daphne Durocher, Fanny Lhotellier, France 2015, 4’ 45’’

11. A SMALL VOICE, by Michelle Brand, UK 2016, 1’ 60’’

12. NET by Ao Chen, USA 2016, 50’’

13. “ILLUSORY” BIRDS by Ao Chen, USA 2016, 2’

14. NEIGHBOURHOOD YOKAI by Fuyuka Kato, Japan 2015, 1'

15. ME & US by Masoomeh Hosseini, Iran 2015, 5’ 54’’

16. AL COMPÁS by Alejandro Garcós, Julián Lobo-Guerrero, Mayra Pomaquero, Adriana Quizhpi, Gustavo Vejarano Master en Animación, Spain 2016, 4’ 19’’

17. MILA FOG by Marta Prokopova, Slovakia 2015, 11΄

18. CIEL by Phaedra Derizioti, Greece 2015, 5' 16''

19. THE CURSE OF THE WERE-RAT, by Jan Julian Rospond, UK 2015, 6' 51''

20. THE JOURNEY by Prasha (Puthima Wongdeeprasith), USA 2015, 2' 20''

21. NOCTURNAL BUTTERFLY by Annika Dahlsten, Finland 2015, 5'

22. BEWARE OF BUNNY by Becky Gill, USA 2015, 5’ 03’’

23. HEARD by David Howard, USA 2015, 4’ 55’’

24. PANTHALASSA by Casey Follen, USA 2016, 2’ 41’’

25. THE VALLEY BELOW by Joel Hofman, Switzerland 2016, 8’ 32’’

26. PIPO by Eliott Deshusses, Germany 2015, 9’ 02’’

27. HUM by Tom TellerHum, USA 2015, 8’ 30’’

28. ISKON ANIMA AETERNAM by Mihajlo Dragas, Serbia 2015, 14’ 6’’