Short

ShortFeatureStudentGreekExperimental


Short - Programme 1 (110')

Thursday, 26 March 2015, Greek Film Archive, Hours: 20:00-22:00

 

01. Bear Me. Sunbathing, by Kasia Wilk, 3’ 36’’, 2014, Poland

02. Bigeety, by Maurice Huvelin, 2’ 50’’, 2013, France

03. Black Tape, Michelle and Uri Kranot, 3’, 2014, Denmark, Palestine

04. Earthworm Heart, by Alasdair Brotherson, 2’, 2014, UK

05. Great Daena: A Fateful Encounter, by Rob Jabbaz, 7’ 49’’, 2014, Taiwan

06. Levitation / Levitacija, by Marko Mestrovic, 8’ 7’’, 2014, Croatia

07. Missing one player, by Lei Lei, 4’ 30’’, 2014, China 2014

08. Nude and Crude / Pene e Cruditè, by Mario Addis, 3' 31", 2014, Italy

09. Rivers / Rzeki, by Daria Kopiec, 3’, 2014, Poland

10. She was like, He was like / Sie so, Er so, 13’ 17’’, 2013, Germany

11. Simulacra, by Ivana Bosnjak, Thomas Johnson, 8’ 40’’, 2014, Croatia

12. The Gift, by Julio Pot, 7’ 50’’, 2013, Chile

13. The house of dust / La Maison de poussière, by Jean Claude Rozec, 11’ 35’’, 2013, France

14. The Little Match Girl / A Pequena Vendedora de Fósforos, by Kyoko Yamashita, 2014, 9’ 13’’

15. Carapace, by Flora Molinie, 16’, 2014, France 2014

16. The Seven Red Hoods, by Leo Verrier, 8’ 45’’, 2014, France 2014


Short - Programme 2 (110')

Friday, 27 March 2015, Greek Film Archive, Hours: 20:00-22:00

 

01. A stranger among icebergs / Chuzhoy sredi aisbergov, by Andrey Sokolov, 13’ 25’’, 2014, Russia

02. Breathe, by David Begley, 3’ 50’’, 2014, Ireland, 2014

03. Carrotrope, by Paulo D Alva, 8’, 2013, Portugal, 2013

04. Hippos / Hipopotamy, by Piotr Dumala, 12’ 29’’, 2014, Poland, 2014

05. Malania / Маланья, by Igor Pisarenko, 16’ 23’’, 2014, Russia

06. Mute, by Job, Joris & Marieke, 4' 22", 2013, Netherlands

07. Puiip!, by Leandro Martinez, 1’ 55’’, 2013, Argentina

08. Sinners / Les Pécheresses, by Gerlando Infuso, 16’, 2014, Beligum

09. The Vast Landscape - porcelain stories, by Lea Vidakovic, 11’, 2014, Croatia

11. YEW “Between Up and Down”, by Frédéric Hainaut, Simon Medard, 4’ 10’’, 2014, Belgium

12. Mimma, by Calvin Antoine Blandin, 12’ 40’’, 2014, France


Short - Programme 3 (108')

Saturday, 28 March 2015, Greek Film Archive, Hours: 20:00-22:00

 

01. Dunkeldingens Dreary Show / Dunkeldingens Düsterschau, by Christian von Aster, 12’ 48’’, 2013, Germany

02. Elmando, by Anton Octavian, 3’ 23’’, 2014, Romania

03. Gone Beyond, by Aaron Dunbar, 5’ 46’’, 2013, USA

04. Lady with flower-hair, by Sarah Tabibzadeh, 10’, Iran

05. Melody night, by Kayhan Anwar, 2’ 26’’, 2014, Iraq

06. Shouk, by Dotan Moreno, 18’ 14’’, 2014, Israel / Canada

07. Tall Tales Part, by Jon Turner, 2, 1’ 49’’, 2014, UK

08. The Dark Secret in Our Home / Das dunkle Geheimnis daheim, by Thomas Brückler, 8’ 40’’, 2014, Germany

09. The Wait of May / L'attesa del Maggio, by Simone Massi, 8’, 2014, Italy

10. Τime app, by Albert Radl, 11’ 41’’, 2014, Germany

11. Dinner For Few, by Nassos Vakalis, 10’ 08’’, 2014, Greece / USA

12. Smart Monkey, by Nicolas Pawlowski, Winshluss, 17’ 54’’, 2014, France 2014

 


Short - Programme 4

Sunday, 29 March 2015, Greek Film Archive, Hours: 20:00-22:00

 

01. The Voyage of the Beagle, Armadillo, by Jernej Lunder, 10’, 2014, Slovenia

02. Hunter and the King / Lovac i Kralj, by Vjekoslav Živković, 7’ 43’’, 2014, Croatia

03. Lepus Fagus, by Laura Spark, 6’ 32’’, 2012, UK

04. Lost Property, by Åsa Lucander, 6’ 14’’, 2014, UK

05. Oddbod / Un drôle de coco, by 22 children, 6' 11", 2014, Belgium

06. One of a Kind, Rok Predin, 3’ 30’’, 2014, UK

07. Zepo, by Cesar Diaz Melendez, 3’ 08’’, 2014, Spain

08. Junk girl, Mohammad Zare, Shalale Kheiri, 15’, 2014, Iran

09. Without a Doubt, by Gerald Guthrie 6’ 3’’, 2014, USA

10. Prosopon, by Thomas Thoma, 4’ 45’’, 2014, USA 2014

11. Swan, by Oleksandr Danylenko, 4’ 12’’, 2014, Ukraine / France

12. The Fan, by Fatemeh Sohani, 6’ 53’’, 2014, Iran

13. The Great Vairitosky / El Gran Vairitosky, by Matias Carrizo, 14’ 18’’, 2014, Argentina

14. The Hen, by Vasil Bedoshvili, 7’ 05’’, 2014, Russia

15. Lady of the Night, by Laurent Boileau, 9’ 40’’, 2014, France

 


Short - Programme 5 (109')

Monday, 30 March 2015, Greek Film Archive, Hours: 20:00-22:00

 

01. Bertie Bean's Rock / Bab Berci köve, by Márton Kovács, 9’ 25’’, 2014, Hungary

02. Catched, by Ricardo Arce, 7’ 35’’, 2014, China / Colombia

03. Conversations between an iguana and a chameleon, by María Ximena Cortázar Triana, 5’ 31’’, 2014, Colombia

04. Faded Finery / Oripeaux, by Sonia Gerbeaud, Mathias de Panafieu, 10’ 08’’, 2013, France / Belgium

05. Guida, by Rosana Urbes, 11’ 30’’, 2014, Brazil

06. Jasmin / Yasmeen, by Hussam Wahab, 6’ 35’’, 2013, Syria

07. Light River, by Liu Sha, 5’ 40’’, 2014, China

08. Metaphor, by Wael Toubaji, 4’ 03’’, 2014, Syria

09. Penguins: The Magic Hat, by Jarrod Moschner, 9’ 59’’, 2015, USA

10. Queen Tush / Königin Po, by Maja Gehrig, 11’’, 2015, Switzerland

11. Sisyphos, by Florian Grolig, 1’ 30’’, 2014, Germany

12. Terminus, by Talha Muftee, 15’ 37’’, 2015, Pakistan

13. Settling, by Emma McCann, 8’ 16’’, 2014, France / UK

14. Ghosts World, by Jerome Boulbes, 4’ 50’’, France / Japan


Short - Programme 6 (110')

Tuesday, 31 March 2015, Greek Film Archive, Hours: 20:00-22:00

 

01. Lune, by Toma Leroux , Patrick Delage, 6’ 16’’, 2014, France

02. The Mechanical Waltz, by Julien Dykmans, 5’, 2015, Belgium / France

03. The Night Ocean / La Nit de l'Oceà, by María Lorenzo, 12’, 2015, Spain

04. The Third Eye, by Jerome Perrillat-Collomb, 16’ 36’’, 2014, France

05. Sowing the Seeds of Change, by Doreen Edemafaka, 6’ 36’’, 2014

06. Wind, by Robert Löbel, 3’ 49’’, 2013, Germany

07. Déjà – Moo, by Stefan Müller, 10’, 2013, Germany

08. Catcher / Fänger, Fabian Koppenhöfer, 5’, 2014, Germany

09. Plasticine Alphabet / Plastilinki Azbuka, by Sergey Merinov, 6’, 2014, Russia

10. Roadtrip, by Xaver Xylophon, 20’’, 2014, Germany

11. Three Kings / Trzej Krolowie, by Anna Blaszczyk, 8’ 09’’, 2014, Poland

12. The Looking Planet, by Eric Law Anderson, 13' 38'', 2014, USA


Short - Programme 7 (88')

Wednesday, 1 April 2015, Greek Film Archive, Hours: 18:00-19:15

 

01. Cannibalize, by Behrouz Basiri Fard, 14’, Iran

02. Castillo y el Armado, by Pedro Harres, 13’, 2014, Brasil

03. The Belief, by Amir Vahedi, 2’ 10’’, 2014, Iran

04. Billies Blues, by Louis J. Gore, 13’ 25’’, 2013, France

05. Formol 105, by Martín Rodríguez Vázquez, 5’ 15’’, Spain

06. That's Mine! / Mal-e man ast!, by Maryam Kashkoolinia, 6’, 2015, Iran

07. Rice and Matchsticks / Arroz y Fósforos, by Javier Beltramino, 9’, 2014, Argentina

08. The Head Koka, 3' 45'', Bertrand Shijaku, 2014, Albania

09. Because of Mum, 12’ 17’’, Αntoaneta Chetrafilova, 2013, Bulgaria

10. Happy & Gay, by Lorelei Pepi, 10’ 23’’, 2015, USA