Awards

ShortStudentGreekExperimental


Short

Grand Prix "Athena"
2nd Prize
The death, dad & son / La mort, pere & fils, by Denis Walgenwitz & Winshluss, France
3rd Prize
Tête à Tête, by Natasha Tonkin, United Kingdom
Special Mention
Corky, by Ty Primosch, USA
Dystopia, by Bellopropello, Switzerland
Re-Organization / רה-אורגניזציה, by Osi Wald Moran Somer & Ricardo Werdesheim, Israel
Distinction
Airport, by Michaela Müller, Switzerland
Inscape, by Leo Uehara, Brazil
Natura, by Felipe Esquivel, Mexico
The Walker / Le Marcheur, by Frédéric Hainaut, Belgium
To Be, by Farzaneh Omidvarnia, Denmark
Music Award
Tweet-Tweet / Чик-Чирик, by Zhanna Bekmambetova, Russia
1st Vrilissia Award
Midnight's Garden / Le Jardin de minuit, by Benoît Chieux, France
2nd Vrilissia Award
Our Daughter is a Necromancer, by Elitsa Nedyalkova, United Kingdom
3rd Vrilissia Award
Tweet-Tweet / Чик-Чирик, by Zhanna Bekmambetova, Russia
Audience Award
Empty View, by Ali Zare Ghanatnowi, Iran


Student

1st Prize
The Box / La Boite, by Eliott Belrose, Carole Favier, Loïcia Lagillier, Aloïs Mathé, Juliette Perrey, Joran Rivet, France
2nd Prize
Flower Found! / Bloem?, by Jorn Leeuwerink, Netherlands
3rd Prize
Where the Sunflowers Grow, by Parker Chatham and Jarrod Chatham, USA
Special Mention
Achoo, by Lucas Boutrot, Elise Carret, Maoris Creator, Pierre Hubert, Camille Lacroix, Charlotte Perroux, France
Piston, by Marvin Archaimbault, Désir Boucaud, Marc Hugues, Arnaud Kupke, Hugo Mine, Vincent Orso-Manzonetta, Kai Yang, France
Sog, by Jonatan Schwenk, Germany
Distinction
Cookie!, by Pauwel Nomes, Belgium
Ice Pepper, by Maïlly Boulin, Guillaume Escots, Alicia Journet, Soizic Lefeuvre, Clément Malargé, Eddy Martinez, France
Made for More, by Yoojin Seol, USA
Nana, by Ali Kellner, Canada
Or Bleu, by Nicolas Chiarot, Amandine Comes, Eva Fekete, Haunui Maeta, Baptiste Miquel, Thomas Rousvoal, France
Music Award
Toymaker, by Nellie Robinson, Barbara Meier, USA
Music Special Mention
Sword and Flower, by Yulan Sun, United Kingdom
Music Distinction
Seconde Chance, by Victor Lemee, Adrian Petitjean, Corentin Philippe, Angéline Picault, Martin Portais, France


Greek

1st Prize
Forest Red, by Aggeliki Ioakeimidou, Greece
2nd Prize
Do Not Disturb, by Panagiotis Agrafiotis, Greece
3rd Prize
From Heart to Heart / Από Καρδιά σε Καρδιά, by Sofia Kalantzi, Aristarchos Papadaniel, Greece
Special Mention
Anxie, by Stavrina Kykalou, Greece
Distinction
Mythland / Μυθοτοπία, by Kleitos Kyriakidis, Greece
The Mirror, by Petros Niamonitakis, Greece
The remarkable moments of the Greek Olympic Medalists, by Antonis Smirniotis "Smado", Greece
Audience Award
Searching for my land, by Maria-Loukia Mitrakou, Greece


Experimental

1st Prize
Lost Moon (Ghost World 3), by Jerome Boulbes, Japan
2nd Prize
Sarah, wrath's wind, by Artan Maku, Albania
3rd Prize
O, by Mg Sun, Myanmar
Special Mention
The Blue Painter, by Marga Doek, Finland
Distinction
Banknote Reconstructed: Bank of England G Series Five Pounds, by Martin John Callanan, United Kingdom
Human, by Jungho Bang, Korea
Tengusong, by Marco Belfiore, Italy




Javascript must be enabled to continue!